Nejlepším sommelierem České republiky je Martin Parýzek

Nejlepším sommelierem České republiky je Martin Parýzek

Už po pětadvacáté se konala prestižní soutěž o nejlepšího sommeliera České republiky BOHEMIA SEKT TROPHÉE. Po závěrečném klání v krásných prostorách Stavovského divadla si nejcennější trofej odnesl Martin Parýzek, reprezentant společnosti Californian Wines.

„Chtěl bych poděkovat Asociaci sommelierů, společnosti BOHEMIA SEKT a dalším partnerům soutěže za skvěle zvládnutou organizaci. Za vítězství v této soutěži vděčím své ženě Ingridě, která mě podporovala a zároveň tak trochu nutila do přípravy. Gratuluji i kamarádům Pavlovi a Tomášovi ke skvělým výkonům a již teď se těším na další klání v sommelierských soutěžích,“ popsal Martin Parýzek z Californian Wines.

Druhé místo obsadil Pavol Velič ze společnosti WORLDBRANDS a pomyslný bronz si odnesl Tomáš Hanel z Vinograf Praha. Celkem se soutěže zúčastnilo devatenáct profesionálů, kteří absolvovali znalostní kvíz, slepou degustaci, identifikaci vzorku a servis sektu či vína včetně doporučení pokrmu. Ve znalostním testu jsou navíc otázky, které se netýkají jenom vína, ale i dalších alkoholických a nealkoholických nápojů, kávy, čaje, čokolády, doutníků a kakaa.

Vítěz obsluhoval Petrou Nesvačilovou a Jakuba Prachaře
Tři soutěžící, kteří postoupili do večerního slavnostního finále, museli navíc předvést prezentaci vína před hosty, komunikaci s hostem a snoubení vín s pokrmy. Modelovým párem, který soutěžící během finále před publikem obsluhovali, se pro letošek stali herci Petra Nesvačilová a Jakub Prachař.

„Průběh velmi náročné soutěže hodnotím jako opravdu zdařilý a skutečně mě potěšila účast i téměř poloviny sommelierek, které obsadily významná místa a dostaly se i do semifinále soutěže,“ řekl Ivo Dvořák, prezident Asociace sommelierů ČR.

Výkony účastníků posuzovala devítičlenná porota, v níž zasedli renomovaní odborníci včetně Národní sommelierky Kláry Kollárové, prezidentky Asociace sommelierů Slovenska Beaty Vlnkové, viceprezidenta Asociace sommelierů ČR Františka Koudely a šestice nejúspěšnějších účastníků z minulých let, kterými byli Ivo Dvořák, Libor Nazarčuk, Tomáš Brůha, Jakub Přibyl, David Král a Kamil Prokeš.

„Chtěl bych vyzdvihnout velký pokrok v gastronomii a pohostinství, který se od vzniku soutěže odehrál. Služby sommeliera se staly standardem dobrých restaurací a mě velmi těší, že jsme k tomu mohli naší pětadvacetiletou podporou soutěže a oboru sommelierství přispět,“ řekl Ondřej Beránek, ředitel společnosti BOHEMIA SEKT, hlavního partnera soutěže.

Vítěz získal putovní pohár ze sklárny Moser, finanční odměnu a dary od partnerů soutěže.

Akci dlouhodobě organizuje Asociace sommelierů ČR s hlavním partnerem společností BOHEMIA SEKT. Dalšími partnery jsou společnost Pulltex, Makro ČR, Vína z Moravy vína z Čech, Asociace hotelů a restaurací ČR, Národní divadlo, Merlot d’Or a Advivum. Mediálními partnery jsou FTV Prima a Wine & Degustation. Akce se koná za podpory Vinařského fondu ČR.

Kontakt pro média:

Alice Králová
manažerka PR BOHEMIA SEKT
alice.kralova@bohemiasekt.cz
+420 733 148 127

Michaela Vrbová
PR manažer PEPR Consulting
vrbova@peprconsulting.cz
+420 737 755 094