Nejlepším českým someliérem je potřetí Kamil Prokeš

Nejlepším českým someliérem je potřetí Kamil Prokeš

Tisková zpráva

 

Praha, 13. října 2022  – Mistrovství České republiky sommelierů BOHEMIA SEKT Trophée zná svého vítěze. Stal se jím Kamil Prokeš ze stejnojmenného vinařství, který přesvědčil odbornou porotu, že si díky svým znalostem a dovednostem nejvíce zaslouží titul Sommelier roku 2022.

 

Kamil Prokeš si titul nejlepšího sommeliera odnesl již potřetí, a tím dosáhl nejvyššího profesního uznání. Držitelů tohoto „hattricku“ je za dobu konání soutěže pouze pět – Ivo Dvořák, Libor Nazarčuk, Tomáš Brůha, Jakub Přibyl a David Král.

 

„Samozřejmě si titulu nesmírně cením, i toho, že se mi podařilo uspět třikrát. Vyhrát poprvé je asi nejsnadnější, protože nikdo od vás nemá žádné očekávání, podruhé už je to těžší a po třetí nejtěžší,“ uvedl po soutěži Kamil Prokeš.

 

Druhou pozici obsadil Martin Parýzek reprezentující společnost Californian Wines, na třetí příčce se umístila Natálie Bordáscová z justWINE Brno. Ve 24. ročníku soutěže předstoupilo před odbornou porotu složenou z předních degustátorů a dalších vinařských odborníků 16 profesionálů, 11 mužů a 7 žen.

 

„Úroveň sommelierství v Česku neustále stoupá a my to můžeme pozorovat i na kvalitě a rozsahu znalostí našich soutěžících. Letos byla soutěž opravdu velmi vyrovnaná a o tom, kdo postoupí do finále, rozhodovaly skutečně detaily,“ okomentoval letošní soutěž Ivo Dvořák, prezident Asociace sommelierů ČR a odborný garant soutěže.

 

„Kamil Prokeš se dnes zařadil mezi sommeliérské legendy, které trojnásobný titul získaly v minulosti. Je výborné, že takových lidí se znalostmi a dovednostmi na nejvyšší úrovni u nás přibývá. Gastronomie teď nezažívá vůbec lehké časy a jsme rádi, že právě i touto soutěží můžeme alespoň trochu ocenit profesionály, kteří se snaží její úroveň neustále zvyšovat,“ řekl Ondřej Beránek, ředitel společnosti BOHEMIA SEKT, hlavního partnera soutěže.

 

Vítěz získal putovní pohár ze sklárny Moser, šperk ve tvaru tastevinu, symbolu sommelierů, finanční odměnu a dary od partnerů soutěže.

 

Kategorii Talent ovládly ženy
Soutěži profesionálů již tradičně předcházelo klání BOHEMIA SEKT TROPHÉE Talent, které je mistrovstvím juniorních sommelierů. Do letošního ročníku, který se uskutečnil v úterý 4. října v Příbrami, se přihlásilo 12 žáků z gastronomických škol z Příbrami, Brna, Plzně, Českých Budějovic a Ostravy.

 

Nejlepší teoretické znalosti i dovednosti při servisu vína předvedla letošní vítězka Adéla Sochůrková z 2. ročníku Integrované střední školy hotelového provozu, obchodu a služeb v Příbrami. Druhou příčku obsadila Alena Mizunová, studentka 2. ročníku ze Střední školy společného stravování z Ostravy-Hrabůvky. Na třetím místě skončil Václav Hranička, rovněž student 2. ročníku oboru Hotelnictví a cestovní ruch z Hotelové školy Plzeň U Borského parku 3.

 

Více informací o soutěži
Pořadatelem akce je Asociace sommelierů ČR, hlavním partnerem společnost BOHEMIA SEKT. Dalšími partnery jsou společnost Pulltex, časopis Wine&Degustation a Asociace hotelů a restaurací ČR. Akce se koná za podpory Vinařského fondu ČR.

 

Kontakt pro média:

 

Alice Králová
manažerka PR | BOHEMIA SEKT
Alice.kralova@bohemiasekt.cz
+420 733 148 127

 

Michaela Vrbová
PR manažer | PEPR Consulting
vrbova@peprconsulting.cz
+420 737 755 094